Rebel FFA Hall of Fame

  • Sioux Central FFA Charter Members - The Sioux Central FFA Chapter was granted a charter April 1, 2001 and was signed by 11 original members:

    Jeff Chalstrom, Webb
    Mark Clapp, Linn Grove
    Brad Greene, Webb
    Jesse Kehoe, Peterson
    Bruce Movall, Linn Grove
    Shannon Nagel, Peterson
    Trent Olson, Linn Grove
    Kyle Patten, Webb
    Jo Rounds, Peterson
    Ben Sassman, Webb
    Craig Weier, Linn Grove


    American Degree Recipients

    2006 - William Jones, Sioux Rapids
    2013 -

    Iowa Degree Recipients from Sioux Central, by year

    2003
    Jeff Chalstrom, Webb
    2004
    Kyle Patten, Webb
    2005
    William Jones, Sioux Rapids
    2006
    Eric Patten, Webb
    Ross Wetherell, Linn Grove
    Kyle Aronson, Albert City
    Cole Buchholz, Truesdale
    Sam Hanson, Webb
    Nick Sennert, Linn Grove
    2007
    Chris Dean, Peterson
    David Christensen, Albert City
    2008
    Will Franzmeier, Albert City
    Marshall Wernimont, Sioux Rapids
    Chris Sievers, Albert City
    2009
    Matthew C. Anderson, Webb
    Samantha Madsen, Rembrandt
    David Movall, Linn Grove
    Kate Sennert, Linn Grove
    2010
    Kearsten Brown, Webb
    Katie Christensen, Albert City
    Austin Ehlers, Newell
    David Hermstad, Webb
    Jamie Madsen, Rembrandt
    Maggie Patterson, Linn Grove
    Mitch Sievers, Albert City
    Sam Stoppelmoor, Sioux Rapids

    2011
    Jesse Hanson, Albert City **
    Austin Heuertz, Peterson
    Susan Krummen, Linn Grove
    Mickenzie Nelson, Albert City
    Sven Nielson, Albert City


    2012
    Ashton Anderson, Sioux Rapids
    Jared Hanson, Albert City
    Ethan Lindquist, Albert City
    Isaac Richter, Storm Lake
    Mason Todd, Sioux Rapids

    2013
    Calvin Gibson, Gus Loving, Julon Nehring and Nathan Peterson
    2014
    ??


    State Star Finalists

    **2011 - Jesse Hanson, Star in Placement Finalist

     
    2012 - Brad Aronson, District Rising Star Finalist, State Winner


    State Proficiency Winners/Runners-up

    2009, 2010 - Jesse Hanson, Diversified Crop Production Placement Runner-up


    Honorary Chapter Degree Recipients

    2002 - Mr. Randall Jipp, Aurelia (former FFA Advisor for Sioux Central)
    2003 - Mr. Matt Scuffham, Albert City
    2004 - Mr. Ben Greene, Webb
    2005 - Mr. Paul Clapp, Linn Grove
    2006 - Mr. Robert Beaver, Spencer
    2007 - KICD Farm Department - Mr. Dan Skelton & Mr. Troy Leininger, Spencer
    2008 - Mr. & Mrs. Brian & Patty Vanderhoff, Marathon
    2009 - Mr. Gene Sievers, Albert City (former FFA Advisor at AC-T)
    2010 - Mr. & Mrs. Jeff & Lory Krummen, Linn Grove
    2011 - Mr. Jeff Scharn, Secondary Principal, Peterson
    2012 - Pam Heuertz, Peterson and Mark Halverson, Linn Grove
    2013 - Larry & Connie Aronson, Albert City and Chuck Bell, ???


    State/National CDE Successes

    2002
    William Jones
    State Creed Speaking (Bronze)
    2004
    Kyle Patten, Matt McKibben, Trenton Olson, Jared Wittmaack
    National Tractor Restoration Competition (Top 10 Team)
    2005
    2005
    2005
    Marshall Wernimont
    Jessob Steffen
    William Jones
    State Creed Speaking (Bronze)
    State Extemporaneous Speaking (Silver)
    State Ag Sales (Bronze)
    2007
    Kyle Patten
    State Discussion Meet (1st Place)
    2008

    2008
    2008

    2008
    2008
    2008
    Jeremy Lansink, Kate Sennert, Brittany Keith, Kearsten Brown, Jamie Madsen, David Movall, Susan Krummen
    Matt Anderson, Mitch Sievers, Kaleb Miller
    Chris Sievers, Cody Archer, Lindsay Kestner, David Hermstad, Katie Christensen, Ross Woodford
    Nick Sennert
    Neil Krummen
    Maggie Patterson
    State Conduct of Meetings (Silver)

    State Marketing Team (5th place, Gold)
    State Ag Issues & Perceptions (Silver)

    State Discussion Meet (1st Place)
    State Discussion Meet (3rd Place)
    State Food Science (4th Place Individual)
    2009
    2009
    2009
    2009
    2009
    2009
    2009
    Matt Anderson, Mitch Sievers, Austin Ehlers
    Neil Krummen
    Susan Krummen, Marcella Long, Maggie Patterson
    Maggie Patterson
    Maggie Patterson
    Justin Britton, Katie Christensen, Austin Heuertz, Kearsten Brown
    Kearsten Brown
    State Marketing Team (2nd Place, Gold)
    State Discussion Meet (2nd Place)
    State Food Science (6th Place, Gold)
    State Food Science (2nd Place Ind)
    State Floriculture (10th Place Individual)
    State Horse Judging (11th Place, Silver)
    State Horse Judging (9th Place Ind)
    2010

    2010
    2010
    2010
    Kearsten Brown, Katie Christensen, Presley Herrig, Jamie Madsen, Maggie Patterson
    Maggie Patterson
    John Eddie, Austin Ehlers, David Movall, Matt Sassman
    Matt Sassman
    Colin Hogrefe
    State Ag Communications (8th Place, Silver)
    State Ag Comm (10th Place Ind)
    Farm Business Management (Gold)
    FBM (19th Place Individual)
    State Discussion Meet (2nd Place)

    2011
    2011
    2011
    2011
    2011
    2011

    Gus Loving
    Matt Anderson
    Maggie Patterson, Jamie Madsen, Suneva Nielson, Dusty Heuertz
    Brad Aronson, Ashton Anderson, Austin Heuertz, Nate Peterson
    Jared Hanson, Nate Peterson, Mason Todd
    Jamie Madsen

    State Creed Speaking (Bronze)
    State Discussion Meet (2nd Place)
    State Ag Communications (6th Place)
    State Ag Mechanics (7th Place)
    State Nursery & Landscaping (9th Place)
    Treasurer's Book (State Bronze)

    2012
    2012
    2012
    2012
    Corren Olson
    Kate Sennert
    Dallas Heuton, Kyle Johnson, Ethan Lindquist, Isaac Richter
    Isaac Richter
    State Creed Speaking
    State Discussion Meet (1st Place)
    State Farm Business Management (Gold)
    Treasurer's Book (State Bronze)
    2013


    2014


    2015
























    Sioux Central FFA Past Presidents


    2001-02-03-04 - Trenton Olson, Linn Grove
    2004-05 - Will Jones, Sioux Rapids
    2005-06 - Eric Patten, Webb
    2006-07 - Shaunna Olson, Linn Grove
    2007-08 - Will Franzmeier, Albert City
    2008 - Chris Sievers, Albert City
    2009 - Kate Sennert, Linn Grove
    2010 - Mitch Sievers, Albert City
    2011 - Sven Nielson, Albert City
    2012 - Isaac Richter, Storm Lake
    2013 - Brad Aronson, Albert City


    Former District/State Officers

    2005-06 William Jones, Iowa FFA Reporter
    2010-11 Austin Ehlers, Northwest District FFA Sentinel


    Chapter Honors

    2005, 06, 07, 08 09, 10 - National Chapter Award, Bronze at State
    2007, 08, 09, 10, 11, 12 - Iowa FFA Foundation Ambassador Program $1,000+
    2008 - Iowa Association of Agriculture Educators Outstanding Secondary Program
    2008, 09, 11, 12 - Spencer Ag Outlook County Recognition
    2009 - Clay County Growers Recognition for Service
    2010 - Spencer Ag Outlook Outstanding County Chapter
    2011 - Monsanto FFA Chapter Challenge - Iowa Top 10
    2012 - National Chapter Award, Silver at State


    World Food Prize Participation

    2008 - Chris Sievers (Ethiopia Internship, 2009)
    2010 - Mason Todd
    2011 - Suneva Nielson
    2013 -


    Other Student Honors & Experiences


    2011 - Brad Aronson, Global Youth Excellence Program's China Leadership Experience

    FFA Advisors associated with Sioux Central FFA

    19??-2005 - Mr. Gene Sievers, Albert City
    1999-2002 - Mr. Randall Jipp, Aurelia
    2002-20?? - Mrs. Melanie Bloom, Marathon
    2007 - Ms. Stephanie (Scott) Marlay (student teacher)
    2009 - Mr. Brian Anderson, Marathon (student teacher)
    2012 - Miss. Robertson (Student Teacher)